.Net Core Nedir?

.Net Core Microsoft tarafından açık kaynak kodlu (open-source) olarak geliştirilmesi devam eden, cross platform(windows, macos, linux işletim sistemlerinde çalışabilen) olarak çalışan, esnek ve modern geliştirme platformudur. .Net Core ile beraber yazılımcılar dilerse macos, linux veya android platformlarına uygulamalarını yazabileceklerdir.

Cross Platform özelliği ile çapraz platformlarda çalışabilir. Yani Windows, macOS, Linux gibi ortamlarda çalışabilmektedir. Eğer yapmak istediğiniz uygulamanın birden fazla platformda çalışmasını istiyor iseniz .NET Core ile uygulama geliştirebilirsiniz.

.NET Core .NET Framework, Xamarin, Mono ile .NET standart kütüphanesi nedeni ile uyumlu olarak çalışır.

NET Core MIT ve Apache 2 lisansları altında yer alan açık kaynaklı bir platformdur. .NET Core ayrıca .NET Framework’ün bir alt kümesidir. Dolayısı ile tüm .NET Framework API’leri .NET CoreFX kütüphanesine yüklenmez. .NET Core, ASP.NET Web Forms ve WPF gibi tüm iş yüklerini desteklemez. .NET Core tüm 3.parti platformları tarafından desteklenmeyebilir.

ASP.NET Core modern WEB uygulamaları oluşturmak için kullanılan açık kaynak, çapraz platform framework teknolojisine sahip yeni bir yapıdır. Web, IoT, cloud ve mobil hizmetleri güçlendirmek için sıfırdan tasarlanmıştır. ASP.NET Core aşağıdaki mimari yapıyı betimleyen şekilde görüleceği üzere herhangi bir .NET Framework veya .NET Core platformu üzerinde çalışabilmektedir ve bu büyük bir avantaj sağlamaktadır. ASP.NET Core, tıpkı .NET Core gibi modüler bir yapı kullanılma imkanı sunar. NuGet paketleri kullanılabilir. Modüler bir yapı sunması sebebi ile uygulamalarımızda istenmeyen referans kod paketleri ile uğraşmak zorunda kalmayız. Böylelikle geliştirdiğimiz uygulamalar için sadece gerekli olan paketler, referanslar uygulamamızda yer alır. Bu arada kısaca NuGet nedir değinelim. Nuget: .NET platformu üzerinde geliştirdiğimiz uygulamalar için eklemek istediğimiz 3. parti paket ve dll’leri (AjaxControlToolkit, Jquery, Facebook, log4net vb.) bizim yerimize otomatik olarak ekleyen ücretsiz paket yöneticisidir. Aşağıdaki görselde ASP.NET Core için mimari yapı resmedilmiştir. Görüleceği üzere ASP.NET Core herhangi bir .NET Framework veya .NET Core platformu üzerinde çalışabilmektedir..Net Core Derslerine Udemy veya Youtube Kanalımız Üzerinden Ulaşabilirsiniz.