Microsoft Azure Nedir?

Kendisi yıllardan beri var olan fakat son zamanlarda ismine daha çok rastladığımız ve gelecekte de daha çok duyacağımız, Microsoft Azure teknolojisinin ne olduğunu merak edenleriniz olmuştur. Merak edenleriniz için bu gelişen ve yenilenen teknolojiyi araştırdım ve daha çok bilgi edinmek amacıyla bu yeni teknolojiyi bizzat kendim test ettim. Kendisi yıllardan beri var olan fakat son zamanlarda ismine daha çok rastladığımız ve gelecekte de daha çok duyacağımız, Microsoft Azure teknolojisinin ne olduğunu merak edenleriniz olmuştur. Merak edenleriniz için bu gelişen ve yenilenen teknolojiyi araştırdım ve daha çok bilgi edinmek amacıyla bu yeni teknolojiyi bizzat kendim test ettim. Şimdi Azure teknolojisinin en önemli hizmetlerini ve en temel özelliklerini basit bir dille anlatmaya çalıştığım yazıma geçelim. Microsoft Azure, geniş kapsamlı özellikler barındıran büyük bir bulut platformudur, yani Windows Server işletim sisteminin özelleştirilmiş bir sürümüdür. Dolayısıyla Azure teknolojisine de işletim sistemi diyebiliriz. Şimdi bu tanımı daha iyi kavrayabilmek adına Microsot Windows Azure'un sizin için seçtiğim önemli hizmetlerine göz atalım.

Web Siteleri - Web Barındırma Hizmeti Azure Web Siteleri, kurumsal düzeydeki web uygulamaları oluşturmanızı sağlar. Azure teknolojisini kullanarak; ASP.NET, Java, Node.js, C# gibi dilleri tercih etme şansınız var. Yani Microsoft'un tabiriyle, Azure sizin dilinizi konuşur. Elbette ki, sadece dil özgürlüğü sağlamıyor. Dil özgürlüğünün yanında WordPress, Joomla, Drupal gibi birçok web uygulamaları ve CMS çözümlerini de çalıştırmanıza olanak sağlıyor. Azure'da bulunan ölçeklendirme özelliği sayesinde sunucunuzu yük veya plana göre elle veya otomatik olarak ölçeklendirmeniz mümkün. Otomatik ölçeklendirme de Azure'un sağlamış olduğu önemli özelliklerin arasında olduğunu söyleyebiliriz. Web sitenizi yedekleyerek güvende kalmasını sağlamanız ve kendi etki alanınızı, SSL sertifikanızı kullanmanız da sayılabilecek önemli özellikler arasındadır.

Sanal Makine Hizmeti Microsoft Azure teknolojisi ile yeni sanal makineler oluşturabileceğiniz gibi var olan imaj dosyasından da sanal makinenizi kullanabilirsiniz. Basit olarak VHD (Virtual Hard Disk) sistemi kullanılmaktadır. Azure IT çalışanlarına VHD galerisi sunmaktadır. Bu galerinin içerisinde Windows Server 2012, SQL Server gibi Microsoft ürünlerinin yanında Linux imajları da yer almaktadır. Azure Premium depolama sayesinde giriş ve çıkış işlemlerini(I/O) çok hızlı şekilde yapmak ve performanstan ödün vermemek adına SSD depolama tabanını kullanmaktadır. Ayrıca SQL Server ekibi tarafından hazırlanan görüntüleri kullanarak dakikalar içinde kolayca bir SQL Server sağlayabilirsiniz.

Veri Tabanı Hizmeti Şimdi diğer önemli özellik olan veri tabanına gelelim. Azure üzerinde uygulama oluştururken birçok uygulamada olduğu gibi verilerimizi saklamak için veri tabanına ihtiyaç duyarız. Bu verilerin saklanması ve verilerin yönetilmesi için Windows Azure teknolojisinde farklı teknolojiler kullanılır. Bunlardan birisi Windows Azure Virtual Machines ile oluşturulan SQL Server veya diğer DBMS çalıştırılmasıdır. Burada NoSQL teknolojisinin kullanılması da mümkündür. Verileri saklamak için kullanıcı kendi veri tabanını oluşturabilir ancak buranın yönetimini yine kullanıcıların kendilerinin yapması gerekir. Windows Azure bu iş içinde kullanıcılara üç farklı yöntem sunmuştur. Bunlar SQL Databases, Tables ve Blobs’tur. SQL databases sayesinde ilişkisel verilerin depolanması sağlanır. Kullanıcıların birden çok kullanıcı tarafından aynı anda erişilmesi durumunda bunlar arasında veri bütünlüğü sağlar. Tables ise yine verilerin yönetiminde kullanılan bir diğer teknolojidir. Örneğin büyük veriler ile çalışan fakat karmaşık SQL sorguları kullanmayan bir yapıda verilere erişim kolaylığı sağlamaktadır. Bu teknoloji sayesinde büyük verilere hızlı erişim sağlanır. Bloblar, yine veri depolama teknolojisi için gerçekleştirilmiş bir teknolojidir. Arkada Windows dosya sistemini kullanabildiği gibi Windows Azure sürücülerini kullanarak videolar gibi ikili bilgiler için kalıcı veri depolamayı sağlayan teknolojidir.

Mobil Hizmetler Microsoft Azure teknolojisinin belki de en önemli hizmetlerinin başında gelen mobil hizmetler, günümüzde ki mobil mağazalarda ki uygulamaların altyapısını oluşturuyor. Azure’un kaliteli bir mobil hizmet sunduğunun gerçekliğini birçok ünlü ve büyük firmaların bu servisi kullanmasıyla anlayabiliriz. Hatta Xbox, Hotmail, SkyDrive, Skype, Office gibi birçoğumuzun kullandığı Microsoft hizmetleri de bu teknolojiyi kullanıyor. Daha bu teknolojiyi kullanan birçok marka ve şirket sayabilmemiz mümkün. Azure mobil hizmetinin en büyük özelliklerinin başında çapraz platforma sahip olmasıdır. Yani IOS, Android, Windows Phone, Mac ve Windows için aynı altyapıyı kullanan uygulama oluşturabilmeniz demektir. Diğer önemli özellik ise C# ve Node.js kullanarak uygulamanın uç kısmı olan sistemi yani back end sistemini oluşturabilirsiniz. Bu back end sisteminin içinde günlük hayatta kullandığımız akıllı telefonların olmazsa olmazı anında ilet bildirimleri(push notification) oluşturmak ve yönetmek oldukça kolaydır. Hatta saniyeler içinde milyonlarca kişiye anlık iletme bildirimleri gönderebilen bir altyapıya sahip olduğunu belirtmek isterim..Net Core Derslerine Udemy veya Youtube Kanalımız Üzerinden Ulaşabilirsiniz.